Sudjelovanje u projektu Ptiček
Autor: Administrator , 1. 10. 2019.

Učenici naše škole sa profesoricom iz prirode i biologije Boženom Dragčević uključili su se u projekt "PTIČEK, mladi čuvari prirode" čije brojne radionice su se ove godine održavale 25. i 26. rujna u Bedekovčini tj. na Bedekovčanskim jezerima i na području krajobraza Zelenjak - Risvička i Cesarska gora.

Prvi dan učenici su posjetili Bedekovčanska jezera gdje su sudjelovali u tematskim radionicama: proučavanje fosila, prepoznavanje biljaka prema lišću, proučavanje vrsta slatkovodnih riba unešenih u jezera, istraživanje hrastove i platanine stjenice (kukci koji uništavaju drveće). Učenici su izradili i hotel za kukce, upoznali su se s pravilima ponašanja u prirodi te s potrebnom opremom prilikom odlaska na izlet u prirodu. Po završetku radionica svoja iskustva i znanje učenici su primjenili u rješavanju istraživačkih zadataka ponuđenih u radnim bilježnicama.

Drugi dan učenici su posjetili značajni krajobraz Zelenjak gdje su sudjelovali u radionicama proučavanja zaštićenih životinjskih vrsta u rijeci Sutli, istraživali su uzorak rijeke Sutle gdje su pronašli rakušce. Učenici su se upoznali sa velikim geološkim razdobljima i njihovim dijelovima te s mineralima i sedimentnim, preobraženim i vulkanskim stijenama. Saznali su kako je biti čuvar prirode te da je rijeka Sutla dio ekološke mreže Natura 2000.

Nakon raznolikih radionica, zajedničkog istraživanja, učenja i druženja u prirodi učenicima je gospodin Željko Kolar, župan KZŽ dodijelio i priznanja za "Mladog čuvara prirode".