PREDAVANJE O ŠTETNOSTI ENERGETSKIH PIĆA
Autor: Administrator , 1. 4. 2022.

U srijedu, 16. ožujka 2022. godine, održano je edukativno predavanje o štetnosti energetskih napitaka za sve 7. razrede. Samo predavanje vodila je doc. dr. sc Katarina Lisak Jakopović.

Učenici i učenice su tijekom predavanja pratili prezentaciju te se uključivali u razgovor i dijelili različita mišljenja. Saznali su koliko je zapravo opasno i koje posljedice stoje iza toga da konzumiraju energetska pića koja, iako su bezalkoholna, sadrže visok sadržaj kofeina. Upoznali su se također i sa samim sadržajem pića – taurin, šećer, voda, kofein, kiseline… Isto tako zaključili su kako su energetska pića poput ovisnosti i droge te kako bi se sve to još bolje dočaralo, gledali su i filmić.

Mnoga djeca, ali i odrasli stradali su, a neki nažalost i umrli, zbog prevelike konzumacije energetskog pića, odnosno zbog visoke količine kofeina i taurina u organizmu. Naš ministar Beroš također se je dotaknuo pitanja o konzumaciji i samoj ovisnosti te smrtnim slučajevima te je pokrenuo osnivanje radne skupine kako bi se zabranila prodaja energetskih pića maloljetnicima. Na kraju smo svi zajedno zaključili kako do energije možemo doći i na druge načine kao što su: pravilna prehrana, dovoljno sna, igra i boravljenje u prirodi, druženje s vršnjacima, a ono što je najbitnije, energetsko piće nije sok!

Sara Premrl Peštaj, 8.c

U nastavku možete pročitati intervju koji je s predavačicom vodila učenica Sara.

Intervju s predavačicom

1. Možete li nam se ukratko predstaviti?

Moje ime je Katarina Lisak Jakopović.

1. Katarina, možete li nam reći koje ste Vi smjerove na fakultetu završili?

Završila sam dva smjera, prvi je Prehrambeno – biotehnološki fakultet, a drugi Zavod za prehrambeno – tehnološko inženjerstvo.

1. Zašto su zapravo energetska pića problem današnjice?

Najveći problem je zapravo taj što je maloljetnicima dozvoljeno konzumiranje samih energetskih pića koja im mogu užasno naštetiti.

1. Što je zapravo ono što čini energetska pića lošima?

Čini njihov sastav, dakle previše šećera, taurina, kofeina… to su sve sastojci koji proizvode energiju i zbog kojih nam i srce počinje ubrzano kucati te se stvara ovisnost, a kada se unese previše toga u naš organizam, može doći do velikih problema te i samog smrtnog slučaja.

1. Što se događa s našim organizmom kada popijemo samo jedno energetsko piće?

U našem organizmu povećava se količina energije te povećava budnost (ne dugotrajno), koncentraciju, izdržljivost.

1. Koji sastojak energetskog pića smatrate najgorim, najopakijim?

Definitivno kofein zbog toga što pokazuje diuretička svojstva, slična alkoholno dehidraciji te je poput droge i stvara ovisnost.

1. I kako biste Vi spriječili konzumiranje tih napitaka?

Naš ministar je upravo pokrenu akciju u svrhu znači same zabrane prodaje i konzumacije energetskih napitaka maloljetnicima te se zapravo sada radi na tome.

1. Što biste nam poručili za kraj?

Energetska pića ni u kojem slučaju nisu šala niti igra, s njima treba pametno postupiti, iako ne sadrže alkohol, mogu biti vrlo opasni. Najbolje nam je da do energije dođemo na druge načine, tako što ćemo se dovoljno naspavati i provoditi vrijeme izvan kuće, družiti se sa svojim prijateljima i slično. Zapamtite, energetsko piće nije igračka!