KAD KAJKAVCI PIŠU NA ČAKAVSKOM NARJEČJU...
Autor: Administrator , 25. 5. 2022.

Učenici 8.d razreda; Ana Pravica, Klara Plenar, Patricija Humljak, Monika Jerneić, Zara Videk, Lana Tisanić, Grgur Krznar, Patrik Marković, Igor Lihtar i Patrik Šilipetar sudjelovali su na VII. natječaju ČA u versin, riči i pinelu 2022.

Učenici su sa svojom učiteljicom hrvatskog jezika Lucijom Mlakar ukratko istražili ljepote čakavskog narječja. Prva etapa bila je čitanje dijalektalne pjesme „Koza“ autora Mate Balote. To je socijalna lirska pjesma koja progovara o strašnoj tragediji jedne istarske obitelji s početka 20. stoljeća. Osim što je interpretacija pobudila u učenicima sažaljenje, otvorila je i mnoga pitanja o kojima su učenici polemizirali na satu, a tiču se socijalne nepravde u društvu. S obzirom na to da je pjesma napisana čakavštinom, razumijevanje riječi bio je vrlo važno kod same interpretacije. Kako bi učenici što bolje mogli interpretirati pjesmu, poslužili su se Čakavskim rječnikom koji su napravili učenici Osnovne škole Turnić Rijeka.  Završna etapa tog kratkog istraživanja podrazumijevala je pisanje vlastite pjesme na čakavštini pod temom Mogu sve ča 'oću!

Svi su učenici dobili zahvalnice za sudjelovanje na Natječaju, a rad učenice Lane Tisanić posebno je pohvaljen.

Čestitamo svim učenicima i potičemo ih da i dalje istražuju ljepote hrvatskog jezika i svih njegovih narječja!

Ti

Nešto želim ti reć'

Al'bo kako to izreć'

Ti mi dođeš kao detelina s četiri lista