Ovaj mjesec: 1982
Za 14 tona starog papira nagrada ekskurzija u Baranju
Autor: Administrator , 30. 10. 2013.

Za 14 tona starog papira nagrada ekskurzija u Baranju

Najviše im se svidjela vožnja brodicom u Kopačkom ritu, a kući su ponijeli čika Perin baranjski kulen.

KARANAC - Učenici osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog iz Zaboka bili su u jednodnevnom posjetu Baranji s ciljem da obiđu etno selo Karanac.

Učiteljice četvrtih razreda Biserka Krmek i Mira Borovčak u pratnji učiteljice Irene Puškar povele su 48 djece na jednodnevni izlet u ravničarski dio Lijepe naše koji je za djecu sa zagorskih brega do sada bio nepoznat. Ovaj izlet su dobili kao nagradu za sakupljenih 14 tona starog papira.

Prva destinacija po dolasku u Baranju im je bio Kopački rit. Djecu je oduševila vožnja brodicom i saznanje da su bili na mjestu gdje je sniman film „Duh u močvari“ (redatelja Branka Ištvančića prema autoru Anti Gardašu). Nakon duge vožnje uslijedio je ukusan ručak spravljen ispod peke u „Baranjskoj kući“ u Karancu uz domaći sok od bazge. Nakon kratkog odmora ova vesela ekipa krenula je pješice u razgledavanje sela. UčiteljiceSofija Petrović iz Karanca i Melita Lesić iz Belog Manastira priključile su se kao turistički vodiči. Učiteljice su odvele djecu u razgledavanje suvenirnice „Farma“, gdje su svi suveniri ručno izrađeni od prirodnih materijala, te u razgledavanje etno soba u Domu kulture. Posjet Karancu završio je u autohtonom seljačkom domaćinstvu gospodina Denisa Sklepića koji ih je dočekao odjeven u autohtonu baranjsku nošnju. Gospodin Skepić im je s veseljem ispričao sve o panonskim starim kućama i odgovarao im na sva pitanja vezana za prošlost Baranje. Po povratku kući zastali su u Osijeku kako bi pogledali katedralu i trg, te pojeli kolač uz obalu Drave.

Djeca su nam rekla kako im se najviše svidjela vožnja brodicom, a učiteljice nisu skrivale oduševljenost svime što su vidjele u Karancu. Iz Baranje su ponijeli lijepe uspomene, pokoji autohtoni suvenir i naravno čika Perin baranjski kulen.