Plavinka
Autor: Administrator , 7. 10. 2014.

Učenici naše škole u pratnji učiteljica Božene Dragčević, Ljiljane Matković i Snježane Turk te učitelja Stjepana Leljaka i učenika srednje škole ŠUDIGO sudjelovali su na geološkoj radionici „Fosilni dokazi o postojanju Panonskog mora“ održanoj 2.10.2014. na lokalitetu Plavinka u Humu Zabočkom. Lokalitet je poznato nalazište fosilnih ostataka školjkaša, puževa, rakova i biljaka u slojevima pijeska, praha i gline.

Radionicu je organizirala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zaboka i Osnovnom školom Ksaver Šandor Gjalski, a održana je u suradnji s prof.dr.sc. Marijanom Kovačićem s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Kako se je učenicima svidjela radionica i što su korisnog naučili, možete pročitati u nekim njihovim radovima u nastavku.

Dana 2.10.2014. u Zaboku okupili smo se na Plavinki da bi istražili fosile. Bilo nas je oko 40. No prije istraživanja fosila smo sjeli, pojeli pecivo i popili sok što nam je priredila naša učiteljica Božena Dragčević. Kada smo pojeli, krenuli smo u prostoriju gdje su bili fosili te mikroskopi da bi mogli gledati foraminifere. Sve nam je objasnio i pokazao prof. dr. sc. Marijan Kovačić s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Pričao nam je kakvo je zagorje bilo prije: teritorij Krapinsko-zagorske županije najvećim je dijelom bio prekriven sedimentima taloženim u Panonskom moru. Panonsko more prije 12 milijuna godina prostiralo se na prostoru današnje Panonske nizine, a bilo je okruženo Alpama, Karpatima i Dinaridima. Rijeke koje su utjecale u Panonsko more donosile su velike količine slatke vode pa je prvotno morski prostor pretvoren u boćato do slatkovodno jezero. O tome svjedoči veliki broj fosila nađen na ovim prostorima. Jedan od najljepših i najbogatijih fosilnih zajednica Panonskog mora sačuvana je u napuštenom pjeskokopu u Humu Zabočkom. Kada nam je prof. dr. sc. Kovačić sve pokazao krenuli smo kopati fosile. Većinom smo pronalazili školjke i puževe. Sve što smo našli stavili smo u kutiju. Oko 14h krenuli smo doma. Bio mi je to lijep dan i nadam se da ćemo ići i slijedeće godine.

Ivan Galac, 7.a

Dana 2.10.2014. četrdesetak učenika OŠ Ksavera Šandora Gjalskog uputilo se na lokaciju Plavinka u sklopu projekta „Prezentacija geološki vrijednih lokaliteta Krapinsko-zagorske županije“ kako bi sudjelovali u geološko-biološkoj radionici koju je vodio prof. dr. sc. Marijan Kovačić. Učenici su se počastili raznim vrstama peciva i sokovima koje je omogućila učiteljica biologije i prirode Božena Dragčević. Za vrijeme radionice prof. dr. sc. Marijan Kovačić ispitivao je učenike i objašnjavao sve na temu Panonskog mora. Objasnio je neke pojmove:

-          foraminifere (krednjaci) – sitni jednostanični morski organizmi koji spadaju u podcarstvo praživotinja, a kućica im je napravljena od vapna i sastavljena od jedne ili više komorica

-          Panonsko more – more je u prošlosti bilo dio praoceana, tektonskim pomicanjem se postupno pretvaralo iz mora u jezero te iz jezera u močvarno područje koje se na kraju pretvorilo u kopno kakvo danas vidimo. Dokaze o tim fazama dobivamo iz različitih vrsta fosila poput Congeria rhomboidea, velikog fosilnog školjkaša

Nakon toga učenici su se podijelili u grupe. Svaka grupa je istraživala i gledala kroz lupe i mikroskope. Kroz njih su se mogle vidjeti foraminifere i još par vrsta fosila. To je ubrzo završilo te su se učenici podijelili u 3 veće grupe i krenuli u potragu za fosilima u pijesku. kasnije su sr razišli i još malo zabavljali dok su profesori pregledavali pronađene ostatke u pijesku koje su poslije odnijeli na Prirodoslovno-matematički fakultet na detaljnije proučavanje.

Meni se radionica svidjela jer sam naučio mnogo novih stvari, a posebno mi se svidjelo mikroskopiranje kao uvid u prastar svijet.

Vid Lež, 7.a