« Ožujak 2024 »

JELOVNIK OZUJAK 2024..docx

Međunarodni dan tolerancije
Autor: Administrator , 16. 11. 2015.

U svakodnevnoj interakciji s ljudima susrećemo se s različitim mišljenjima, karakterima, vjerskim i seksualnim opredjeljenjima, socijalnim statusima, fizičkim izgledima tj. s ljudima koji su različiti od nas. Kako je važno poštovati, prihvatiti i uvažiti drugačije od nas, podsjeća nas Međunarodni dan tolerancije koji se obilježava 16. studenog. Da je neophodno poticati snošljivost prema drugačijima od nas jer i mi imamo značajke po kojima se razlikujemo od drugih, za učenike 6. razreda organizirana je radionica o toleranciji koju je vodila defektologinja Tihana Žeinski.

Kod neuvažavanja različitosti često dolazi do sukoba i nasilja. Sukobi su kratke razmirice slabijeg intenziteta koje se brzo rješavaju, dok nasilje predstavlja trajno fizičko, verbalno, seksualno, socijalno i ekonomsko zlostavljanje. Učenici često nisu ni svjesni da su nasilnici kad se drugačijima od sebe rugaju, vrijeđaju ih, neprimjereno diraju jer pod nasiljem podrazumijevaju fizičke okršaje jačeg intenziteta, uništavanje tuđe imovine, zastrašivanje, iznuđivanje novca i slično.

Pritom ne razmišljaju kako je biti žrtva i kakve trajne negativne posljedice za emotivan i mentalni život može ostaviti vršnjačko nasilje. Zato je učenicima prikazan norveški film „Shark bait“ kako bi im osvijestio važnost nenasilnog rješavanja problema jer jedino tako mogu spriječiti nastanak sukoba i nasilja.