Kaj vu srcu
Autor: Administrator , 7. 4. 2016.

Na poziv Područne škole Martinišče u ponedjeljak, 4. travnja gostovala je zamjenica gradonačelnika Nevenka Gregurić. Učenicima se predstavila kao nekadašnja učiteljica te im je objasnila koji posao obavlja kao dogradonačelnica. Posjet je bio edukativnog karaktera jer je tema susreta bila: „Upoznavanje učenika sa skoro zaboravljenim riječima kajkavskog narječja“. To su riječi našeg kraja koje su se davno koristile i koje, prema njezinim riječima, ne smiju pasti u zaborav. Učenici, pa i njihovi roditelji, danas rijetko ili nikad ne koriste riječi svojih predaka. Kako bi ih sačuvala od zaborava i očuvala kao kulturnu baštinu, gđa Gregurić piše poeziju upravo koristeći danas malo uporabne kajkavske riječi.

Kako bi ih upoznala s arhaičnim kajkavizmima, pročitala im je zanimljive pjesme iz svojeg literarnog opusa „Biti vučiteljica“. Taj dan učenik Fran Horvat imao je rođendan te je na poklon dobio knjigu. Školi je u znak zahvalnosti za ugodno gostoprimstvo poklonila 3 autorske knjige poezije.

Susret je bio veoma srdačan, a od učenika pozitivno prihvaćen jer su rado sudjelovali u razgovoru. Gđa Gregurić je na vrlo zanimljiv način vodila učenike kroz misaoni proces prepoznavanja riječi u obliku rečenica i zagonetki, a učenici su asocijativno otkrivali smisao riječi koje su po prvi put čuli. Pozvala ih je da je posjete u Gradskom poglavarstvu što su oduševljeno prihvatili.

Bio je to vrlo poučan, zanimljiv i zabavan susret. Učenici su kroz susret, kao i kroz nastavne sadržaje, osvijestili značaj čuvanja svojeg govora kao pisanu i pročitanu riječ, kao i način usmenog izražavanja.