« Svibanj 2018 »

JELOVNIK OZUJAK 2024..docx

ČITAMO MI, U OBITELJI SVI

ČITANJE KAO UŽITAK

S učenicima trećih razreda OŠ Ksavera Šandora Gjalskog provodi se projekt „Čitamo mi, u obitelji svi.“ Uključeni su učenici matične i područnih škola. Projekt se istovremeno provodi u cijeloj Hrvatskoj. Organizirala ga je i osmislila Mreža školskih knjižničara. Financira ga Ministarstvo, Krapinsko zagorska  županija i škola. Roditelji su na roditeljskim sastancima upoznati s projektom-njegovim ciljevima i tijeku provedbe. Poznato je da djeca uče preko roditeljskog primjera zbog toga je poticaj i podrška roditelja iznimno važna da bi projekt uspio. Čitateljski ruksak u petak ide u obitelj. Obitelj zajednički čita, prelistava i komentira izabrane knjige. U srijedu se ruksak vraća u školu.Učenici ispunjavaju bilježnicu dojmova. Bilježe svoje utiske i zapažanja o knjigama koje su pročitali i kako su ukućani reagirali na druženje s knjigom. Čitateljski ruksak sadrži osam nelektirnih  knjiga-zbirke priča i pjesama, stripove, knjige enciklopedijskog sadržaja, beletristiku za roditelje, stručne knjige za učenike i roditelje. Čitanje je iznimno važna aktivnost jer je, između ostalog, temelj uspješnog učenja. Školska knjižnica provodi organizirane aktivnosti za unaprjeđivanjem čitalačkih navika učenika, tako da je „Čitamo mi, u obitelji svi“ nastavak ciljanog djelovanja i orijentacije školske knjižnice.

Nadamo se da će navika čitanja ostati i nakon što ruksak napusti obitelj.