PREDSTAVLJANJE PROJEKTA "POKRENI STEMASTIČNO U SEBI"
Autor: Administrator , 22. 12. 2023.

U našoj je Školi, u petak, 1. 12. 2023. održano predstavljanje projekta „Pokreni STEMastično u sebi“ za učenike sudionike projekta i njihove roditelje. Projekt je predstavila voditeljica projekta Jelena Lisak Šturlan, učiteljica Tehničke kulture.

Ovim je projektom darovitim, motiviranim i zainteresiranim učenicima omogućeno da razvijaju vještine i znanja iz STEM područja. Kroz niz radionica, edukacija, terensku nastavu i iskustveno učenje, cilj je razvijati 4K vještine 21. stoljeća (Kritičko razmišljanje, Kreativnost, Kolaboracija i Komunikacija). Ovaj projekt bit će pomoć učenicima pri odabiru budućih zanimanja te će ih osnaživati da djeluju i napreduju u našem visoko tehnološkom svijetu.

Radionice neće biti samo iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike već će obuhvaćati i teme održivog razvoja, teme kojima će učenici jačati samopouzdanje, cijeniti različitosti, spoznati vlastite sposobnosti te razvijati socijalnu, emocionalnu i prostornu inteligenciju. Učenicima će biti ponuđeni različiti sadržaji, aktivnosti i zadatci.

Krajnji cilj je implementirati stečena znanja u završni projektni zadatak – izradbu automatizirane makete prema vlastitoj ideji i tehničkoj dokumentaciji. Završni zadatak izrađivat će u timovima, a članove tima činit će u jednakom omjeru djevojčice i dječaci. Time dajemo naglasak na jednake mogućnosti i pravedan pristup za djevojčice i dječake u STEM području obrazovanja.

Nakon što su učenici i roditelji upoznati s ciljevima projekta i projektnim aktivnostima održana je radionica elektronike na kojoj su zajedničkim snagama (učenici i njihovi roditelji) vježbali strpljenje i kolaboraciju primjenjujući svoja znanja, iskustva i vještine prilikom sastavljanja elektroničkih robota. Okušali su se u lemljenju, ponovili / naučili osnove o elektroničkim elementima, razmjenjivali iskustva, surađivali i dobro se zabavili. Radionicom je potaknuta suradnja djece i njihovih roditelja, a osmišljena je kako bi roditelji stekli uvid u aktivnosti u kojima će sudjelovati njihova djeca tijekom provođenja ovog projekta. Uspjeh ove radionice ovisio je o svim prisutnim sudionicima, a na veliko zadovoljstvo učenika, roditelja i učiteljice roboti su uspješno izrađeni.