POSJET ŠPILJI VETERNICI NA MEDVEDNICI
Autor: Administrator , 8. 4. 2024.

Učenici koji sudjeluju u Dječjoj planinarskoj školi posjetili su špilju Veternicu na Medvednici. Učenike su pratile učiteljice: Jelena Lisak Šturlan, Mihaela Mihovilić, Lorena Martinić, Snježana Đurkan, učitelj Toni Šafer i školska pedagoginja Ružica Kotarski. Osim učitelja, u pratnji su bili i vodiči PD „Zagorske Steze“: Domagoj Cimperščak i Tamara Pevec. Uz roditelje, koji su se pridružili planinarima, na izletu je sudjelovalo ukupno 45 malih i velikih zaljubljenika u prirodu.

Veternica je po veličini šesta špilja u Hrvatskoj.  Uz stručno vodstvo planinari su posjetili prvih 380 metara špilje i otkriti neke od njezinih tajni. Vidjeli su stropne kupole, čeljust špiljskog medvjeda, fosilno blato, Kameni slap, Zdenac želja u Koncertnoj dvorani, fosile pradavnih školjaka i ježinaca...

Danas mračnim kanalima Veternice gospodare tajanstveni noćni letači – šišmiši. Zabilježeno je čak 18 vrsta, a njih 12 stalno zimuje u Veternici. Zato u zimskom razdoblju špilja nije otvorena za posjete kako nitko ne bi ometao šišmiše u osjetljivom razdoblju hibernacije – zimskog sna. Zbog njih su na ulazu Veternice postavljena i posebna rešetkasta „bat friendly“ vrata koja šišmišima omogućavaju nesmetan prolaz, a sprečavaju ulaz nezvanih posjetitelja, te tako štite ove neobične životinjice i njihov špiljski dom. (Izvor: https://www.pp-medvednica.hr/turisticka-ponuda/spilja-veternica/)

Osim posjeta špilji vodič Domagoj Cimperščak je održao prvi dio predavanja o opasnostima i spašavanju u planini. Drugi dio zanimljivog predavanja sudionike čeka 20. 4. 2024. kada ćemo iz Pile u Stubičkim Toplicama ići na vrh Medvednice – Sljeme.

Fotografije iz podzemlja Medvednice pogledajte u nastavku.