« Svibanj 2024 »

JELOVNIK svibanj 2024..docx

ZIMSKA ŠKOLA MATEMATIKE - RADIONICA "RAZLOMCI PO KAJKAVSKI: TRI FRTALJA 12"
Autor: Administrator , 1. 3. 2023.

Za vrijeme zimskih praznika, u našoj školi održana je jedna zanimljiva matematička radionica koja se bavila temom razlomaka. Učenici su otkrili koliko su „frtalji“ važni u našem kraju te u životu svakog kajkavca. Radionica je počela s radom točno u  frtalj 11! Mnogi nisu bili sigurni u koje vrijeme trebaju doći. Prvi odmor je bio u tri frtalja 12! Do tada su već svi znali koliko je to sati. U međuvremenu su rješavali zadatke vezane uz razlomke, tražili razlomke po učionici i po školskim hodnicima. Kasnije su ih nalazili i po ulicama, zgradama i trgovima. Neke smo čak pronašli u palačinkarnici! Ti su se najbolje skrivali.

U drugom dijelu radionice pretvarali smo razlomke u postotke, promile i decimalne brojeve. Tu smo se bavili receptima za jela i kolače; vagali, mjerili, natakali i pretakali dok nam sve nije postalo kristalno jasno. Također smo se bavili salinitetom Jadranskog mora i svjetskih mora, rezali smo kruh na frtalje i radili „sendviče od frtaljke“, jeli smo frtalje pizza i palačinke složene na frtalje.

Zaključili smo da su razlomci svuda oko nas. Ne samo u matematici nego i u prirodi, u jelu i piću, glazbi, arhitekturi, slikarstvu,  svakodnevnom govoru, pismu…

I tako je radionica završila, ne u frtalj, ne u tri frtalja, nego u „pol 2“. To vam je još jedan razlomak „po kajkavski“.

AUTORICE I VODITELJICE RADIONICE: Višnja Škreblin Valić i Ana Merkaš